Blog
előző bejegyzésben említettem: beleszerettem.

Már a repülőtéren is vidám, érdeklődő tekintetek fogadtak, akik nem féltek megkérdezni, hogy honnan jövünk, merre tartunk vagy épp leszólítani, hogy valakire nagyon hasonlítunk. Végtelenül kedvesek voltak már az első pillanattól a filippínók és sugárzik belőlük a jó kedv. Régebben hallottam is ilyen statisztikát, hogy ők a legboldogabb emberek a világon, hát az eddig látottak alapján én is alá tudom ezt támasztani. Úgyhogy a számomra nem a legkedvesebb Kína után totális felüdülés volt a megérkezés. Mivel este volt már, a városból és a tájból nem sokat láttam, úgyhogy alig bírtam aludni, úgy vártam a reggelt. A nem-alvásomban közrejátszott az a láthatatlan szúnyog mennyiség, ami a szobában helyezkedett el. Mert bizony ez egy nagy hátulütője az egész sziget-csoportnak, hogy rengeteg a szúnyog - mostanra megszámlálhatatlan csípéssel rendelkezem jó magam is. Az még hagyján, mikor otthon látod is ki az ellenséged és bátran szembeszállhatsz vele, viszont mikor egy darabot nem észlelsz magad körül és 2 perc múlva már 5 különböző helyen vakarózol...na azt nevezem én kihívásnak. De első reggel felkelve rögtön pótolt a látvány.
Mivel egész Kínai tartózkodásunk alatt fűnek fának a tengerpartról szőtt álmaimat taglaltam, ezért első utam rögtön a partra vezetett. Volna! A túlságosan gyorsnak nem mondható interneten gyorsan kikerestem a legközelebbi strandot, amit a szuper google 200 méterre mutatott a szállástól. Képen is úgy mutatott, mint a legegzotikusabb nyaralások hirdetésein. Szuper! Indulhatunk. Bikinimet szélsebesen 1,2 másodperc alatt átvettem és el is indultunk. Hol volt, hol nem volt megállított minket a takarítónő és, mint itt mindenki más, ő is kérdezősködni kezdett, hogy mi a program mára, merre tartunk...stb. Millió dolláros mosollyal az arcomon eldicsekedtem, hogy a partra sietünk. Meglepett arcát én is meglepődve fogadtam, de tovább haladtunk. Aztán megállított a főnök. A jelenet ugyanez volt. Végül a recepciós is, aki csak -cseppet sem őszinte mosollyal - annyit mondott, hogy jó szórakozást. Nem értettem a furcsa reakciókat, de nem tántorított el. Ahogy mentünk, mendegéltünk gyönyörű pálmafák keresztezték utunkat, a messziben már a tenger is látszott.

Ez az! Itt vagyunk! És aztán jött a pofán csapás, amit messziről nem lehetett látni. Facölöpök, kis halász ladikok, kb 5 centiméteres víz... Ez nem egy strand. Pacsi Google. Akárhogy is vizsgálgattam semmilyen ötletem nem volt, hogy hogyan mártózhatnék meg benne, legalább egy picit! De bele kellett törődnöm, hogy még nem jött el az én időm. Visszaérve a szállásra hosszú tanácskozás és kérdezősködés után kiderült, merre van a legközelebbi strand. Azért hosszú tanácskozás, mert itt mindenki a hajó túrákat és különböző kirándulásokat próbálja rátukmálni az emberre. Lépten nyomon. De végül sikerült megfejteni a közeli helyszínt a város másik végén, ahova a motoros-taxi kemény 250 Ft-ért vitt el és sikerült végre csobbanni egyet.

Eljött a másnap, gyomorideggel ugyan, de elindtultunk. Elfoglaltam a kis helyemet a földön és elaludtam. Kinyitom a szemem, mit látok? Már köt ki a hajó. Legnagyobb meglepetésemre átaludtam az egész utat! Viszont rögtön jött az arcon csapás, ugyanis kiderült, hogy, ahova mi szeretnénk menni, oda hajóval a sziget másik végéről lehet eljutni. Szédelegve ugyan, de ennek is nekivágtunk egy kisbusz-szerűséggel, aminek állapotát nem firtatom, csak annyit mondanék, hogy életveszély. De itt nem számítanak az apró műszaki hibák, még azt se tartják veszélyesnek, mikor több ember a jármű tetején utazik a full kanyargós hol lefelé, hol felfelé ívelő utakon. Körül-belül 4 órába tellett, míg megérkeztünk a kikötőbe a szuper járgánnyal. (Otthon ez a táv másfél óra lett volna) A kikötőben szembesültünk a ténnyel, hogy még 5 órát várni kell. A tengeri betegségem következményeként annyit mondanék, hogy nem élveztem túlságosan ezt a pár szabad órát sem. Hajnali 1 körül intettek, hogy lehet felszállni. Na ez nem egy kis halászhajó volt. Hosszú sorokba tömörültek az emberek, de, mint akik életüket hátrahagyva menekülnek egy másik országba. Én is így éreztem magam. A turisták száma egyenlő volt a nullával, de már nem is érdekelt, csak túl akartam lenni az utazáson. A hajó minden emeletén többszáz emeletes ágy állt egymás mellett. Ahogy levetettem magam az egyikre el is aludtam. Csodák csodájára az egész utat végigszunyókáltam ezúttal is. 4-5 óra után Caticlan-ban kötöttünk ki, ahonnan már csak egy 15 perces motorcsónakázás kellett a cél eléréséhez. Hulla fáradtan, de végül szerda 5:30 perckor megérkeztünk Boracay-ba, a filippinò turistaparadicsomba. Éljen! Ahol két métert nem tudsz megtenni, hogy ne akarjanak rádsózni valamit, ahol gyönyörű fehér homokos tengerpart vonul az egész sziget mentén és ahol minden második helyi ember transzvesztita. És, ha eddig azt hitted volna, hogy létezik hetero, bi, leszbikus, homoszexuális és transzvesztita ember és itt a kör bezárul, akkor tévedsz! Ez csak egy része. Erre viszont a következő bejegyzésben térek majd ki.
Csattanó gyanánt: az itteni gyorsabb internetnek hála sikerült felfedezni azt a tényt, hogy eme csodálatos kis 3 napos hajókirándulásunk helyett, repülővel 1 óra alatt, és most figyelj: fele ennyi pénzért érkezhettünk volna meg. Az érzés, mikor erre rádöbbentem: felbecsülhetetlen. :)


Nem fogok sokat írni Hong Kongról, mivel az első két nap szinte semmit nem tudtunk csinálni a szakadó eső miatt, a másik két nap pedig nem győzött meg arról, hogy egyszer visszalátogassak. Őszintén szólva engem a múzeumok, tárlatok csak nagyon ritkán érdekelnek, sokkal jobban szeretem a természetet, a kirándulást, az épületeket kívülről, de nem belülről. És mivel az időjárás nem kedvezett, ezt csak az utolsó két napban tehettem.

Képek, amiket keservesen sikerült feltöltenem 3 áramszünet között és pár internet kávézó után:
https://www.facebook.com/vass.rebeka/media_set?set=a.10205291043175615.1073741835.1233502592&type=3
Ez most kicsit hosszabb lesz. Próbáltam az iPad okozta nyelvtani hibákat javítani, amit nem sikerült, azt nézzétek el nekem :D
Dongguan. Nem is tudom, hogy hol kezdjem, annyi minden történt velem/velünk - mert ugye egy időre Bence is csatlakozott most hozzám. Sok embert megismertem a kínai családtól kezdve a többi önkéntesig Angliából, Franciaországból és Spanyolországból.

Mondjuk Kezdem azzal, hogy Peking és Guangzhou után megèrkezésünkkor a nagy Csend fogadott. Az állomáson 10-20 ember kószált, autók is kis mennyiségben. Szóval, ott ültünk és vártuk, hogy felvegyenek minket, szmognak nyoma se látszott, teljes felüdülés volt. És akkor megérkezett Dumpling, a fogadó családból az anyuka széles mosollyal az arcán üdvözölt minket és a kocsihoz invitált. Róla még fogok írni pár sort, mert nagyon kivételes embert ismertem meg benne.

Tehát több elhagyatottnak, félkésznek tűnő bérházi lakás áll, elszórtan egy-egy elkerített kert, vagy ahogy Dumpling és a férje, John nevezte: farm (szerintem mégis inkább kert :D) Elsőre ránézésre, annyit mondtam, hogy itt internet biztos, hogy nincs! De volt! És jobban működött, mint eddig bárhol máshol, csak épp nem használtam annyit. WC, zuhanyzó egyben, ami itt a földön lévő lyukat jelenti és a felette levő zuhanycsövet. Hozzá lehet szokni. Érdekessé akkor válik, ha a szomszéd szoba erkélyéről nyílik, villany nincs, és az éjszaka közepén indulsz zuhanyozni. Mert akkor azon találhatod magad, hogy valaki kérés nélkül szívesen csatlakozik hozzád. És az a valaki nem egy görög félisten testével rendelkező álombeli lovag. De nem ám! Hanem egy körül-belül 15, azaz tizenöt centiméteres, hosszú csápokkal rendelkező csótányszerű képződmény. Még most is bele borzongok! És ilyenkor határozod el, hogy innentől a zuhanyzás csakis reggelente lehet esedékes, vagyis nappali fényben! (A kinti munka és a 30fok miatt 2-3szor is egy nap)

Miután készen voltunk már jött az isteni ebéd. Személy szerint engem ennyi éltetett az egész munka alatt. De hát, aki ismer, annak ezt mondanom se kell. :D Aztán ismét valami munka a kertben és este vacsora. És akkor itt kitérnék arra, hogy milyen isteni ételeket ettem egész héten. Reggelit, ebédet, vacsorát is kaptunk, amit mind a farmon megtermelt gyümölcsökből, zöldségekből készítettek nekünk. Ehhez természetesen mindig volt rizs, amit én otthon nem igazán preferálok, de itt nagyon megszerettem. És az esetek 80%ában valamilyen csirke vagy disznóhús is készült, de csak nagyon kis adagban. A tipikus kínai kör asztalok forgó közepére 6-8 féle étel került általában, mondom, a legtöbbje zöldség. De olyan isteni finoman elkészítve, hogy nem is nagyon hiányzott több hús. Otthon 80% a hús és 20% a zöldség és köret nálam, na hát ez itt megfordult. De esküszöm még az arcom is kisimultabb lett ettől az egyhetes egészség bombától. Semmi műanyag, semmi színezék vagy gyorskaja és még a közérzetet is jobb lett. És az már csak plusz, hogy evőpálcikával enni (amit szégyenszemre csak az utolsó napokban tanultam meg) csak sokkal lassabban lehet, ami szintén nagyon hasznos. A kínaiaknál az evés egy szertartás, megvannak a maguk kis szabályai. Nem kapkodnak, nem 10percbe sűrítik be, mindent csak nyugodtan. Ránézésre is kiegyensúlyozottabbnak tűnnek, mint az otthoni, vagy a nyugati országbeli emberek. Summa summárum én le vagyok nyűgözve.

Összességében nagyon aranyos és kedves családot ismertem meg bennük. Minden nap vidáman telt, rengeteget nevettünk, egyik nap kirándultunk is és volt olyan, hogy délután nem kellett dolgozni. Igazából nem is munkának fogtam fel az egészet, mert összességében nem volt nagy fáradtság, sokkal inkább egy átlagos kínai család és a kultúra megismerése volt az, ami jellemezte a hetet. Utolsó este vállaltam a vacsora készítését, hogy megmutassam, mit esznek a magyarok. Persze teljesen más zöldségek vannak itt, de az otthonról hozott pirospaprikával próbáltam a legjobbat kihozni mindenből. És örömömre nagyon ízlett nekik, pláne a kenyér és a nokedli. Dumpling a recepteket is elkérte. Aztán pedig egy kínai édes-leves mellett még elbeszélgettünk egy ideig. Péntek reggel pedig vonatra ültünk, úgyhogy immár Hong Kongból írom ezeket a sorokat.
Újra itt vagyok, immár Dongguan kicsinyke városából jelentkezem, ahol Pekinggel szöges ellentétben megállt az élet. Szegényes házak, haldokló kutyák az utcán, csirkekergető cicák és állandó csend. 32 fok van, de legalább párás...:D. No, de, hogy kerülök ide? Ugye Peking nem igazán bírt maradásra így minél hamarabb tovább akartam menni. A szmog (ami az utolsó napokban egész szépen tisztult), a tömeg a metrókon, az aluljárókban..a zsúfoltság és a friss levegő hiánya nem győzött meg a város szépségéről. Viszont a Nagy Fal miatt maradtam még, plussz a kínai vasút társaság se szorított be utasai közé, csak e hét kedden.
Tehát keddre sikerült jegyet vennem Guangzhou-ig, ahonnan egy másik vonattal kellett ide: Dongguan-ba jönnöm az első önkéntes munka miatt. A 21 órás vonatút (ami kellemes meglepetés volt, mert sokkal rosszabb körülményekre számítottam), tehát a több,mint 2000kilométer megtétele után, egy kis pihenés is be volt tervezve ebben a nagyvárosban, ismertebb nevén: Kanton-ban.

Erről csak annyit, hogy sikerült az ott töltött egy nap alatt majdnem annyit elkölteni, mint egy hét alatt Pekingben. Hogy miért, annak elég összetett az oka : 1: Az első taxis az állomásról tripla árért vitt el egy rossz szállásra, ahol a recepciós lány állította, hogy jó helyen vagyunk, 2: majd újabb taxival mostmár normál áron totálisan ellenkező irányba megérkeztünk A szállásra, 3: ahol a következő történt: belépve az ajtón rögtön a recepcióhoz veszem az irányt nagy sietve, csak egyet kívántam: a hosteles közös "zuhanyzó" után egy SAJÁTOT. A delikvens leányzónk pityeregve rámnéz, majd az ujjával annyit mutat, hogy nem (ezzel a kézmozdulattal találkozunk, ha valaki nem beszél angolul, azaz az emberek 90%nál). Buzgón azért előkapom szuper-készülékem és mutatom a foglalást, de ő csak nemet mutat és sír tovább.. Próbálok csatlakozni valami wi-fi hálózatra, hátha fordító program segítségével megtöröm a nagy hallgatását, mutatom neki, hogy írja már be a jelszót, erre olyan zokogásba kezdett, hogy ilyet talán még életemben nem láttam. Hogy miért sírt, az máig nem derült ki. A sztori lényege, hogy a kedves kis leányzó egy helyben ücsörögve nézte végig a kb fél órás várakozásom, apró szikráját nem mutatta, annak, hogy bármit is próbálna intézni az ügyben, mire jött egy ott lakó srác, aki fordító-programmal tolmácsolta a problémát, miszerint: külföldiek nem szívesen látott vendégek, nem számít a booking-os foglalás...Ebola, ebola, ebola...úgyhogy 4: új szállás után kellett nézni, a legközelebbi két és félszer annyiba került, de már nem bántam.
Csütörtök délután érkeztem meg erre az önkéntes helyre, ahol most vagyok. Ez a városnak egy külső része. Metró, busz, vonat nem igazán játszik, csak pár kilométer gyaloglás után. Nagyon nyugodt hely, pontosan ez kellett nekem a nyûzsgő nagyvárosok után. Itt a feladat egy farmon való kerti munkálatok és a házaspár gyerekeivel való foglalkozás + segítség az otthoni-iskola elindításában. Ezért cserébe szállást és ételt is kapunk... De még milyet! Igazi házi kínai kaja, de valami Isteni! Egy spanyol pár is itt van. Mindenki végtelenül kedves és aranyos. A házaspár kislányát már második napja Joá-nak hívom, de ma a vacsoránál kiderült, hogy Eva. Mondjuk ez nem tartotta vissza abban, hogy az előbb 20 percen keresztül a lábamra akaszkodva próbálta megakadályozni, hogy bejöjjek a szobába aludni. Egy ideig húztam magammal, aztán csak vártam, hátha feladja. De ez majd egy másik történt :) Mára ennyi. Az itteni munkáról és körülményekről írok legközelebb.
(Még tôbb kép hamarosan)
Először is meg szeretném jegyezni, hogy nehezebb lesz a kapcsolattartás, mint gondoltam. Hogy miért? Mert a kínaiak gondoltak egyet és azoknak az oldalaknak a használatát, amiket nem tudnak kontrollálni, letiltották. Ilyen például a Google, YouTube és persze a Facebook. Demokrácia? Minek az? Ez a fajta gondolkodás egyébként teljesen érezhető az utcákra mindenhova kiállított rendőrök és katonák jelenlétében, az az érzésem van, mintha valaki mindig figyelne. Na de szobatársam több órás próbálkozás után megtalálta az alkalmazást, amivel részlegesen kikerülhető ez a weboldal szabályozás. Viszont figyelem! Facebook függőknek nem ajánlom Kínát! :D
Másodszor pedig: A hír igaz: Pekingben tényleg szmog van! Na de nem azért van ez a nagy elcsodálkozás, mert még nem hallottam erről az elkeserítő tényről, hanem, mert élőben sokkal durvább a hatása. Más róla hallani a híradóban és más benne élni..- mosmár harmadik napja. Nem akarom teljesen lehúzni Pekinget, mert amit eddig láttam belőle, az önmagában szép és érdekes, viszont nem tudom figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy első perctől ahogy kiléptem a repülőtèr ajtaján és megláttam ezt a ködösnek tűnő időt, ahol se nap, de még felhő sem látszódik: egyfajta nyomasztó hangulat van rajtam. És ebben az sem segít, hogy az emberek nem restek az arcodba köhögni vagy épp melléd köpni. De nem ám csak úgy finoman, hanem túrházva, krákogva...az se baj, ha téged találnak el. Mivel viszont nem vagyok egy negatív ember, így ennek is próbálom a jó oldalát nézni: mennyivel jobban fogom értékelni, ha a követező helyszínen meglátom az eget, a napot, a felhőket, bármit! Másrészről pedig most áldom kicsiny kis Magyarországunk levegőjének tisztaságát: hogy nem maszkban és fulladozva kell az utcára kimennem. Ezen felül pedig érdekes emberekkel és helyzetekkel is találkoztam eddig.


És most nekilátok a repülőt megmaradt, 3 napos zacskós kalácsomnak! :D sziasztok
Ui.: próbálok még több képet feltenni, mert vannak nagyon hangulatos kis helyek is! Csak a fent említett probléma miatt nagyon lassan megy.
Ma elindítottuk az új blogunkat. Kérjük kövesse figyelemmel, igyekszünk mindig friss információkat közölni. Az üzenetek nyomon követése RSS csatornán keresztül is lehetséges.